1008R-472J
1008R-472J
Part Number1008R-472J
Detailed Description
1008R-472J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1008R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)334mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.35Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
1008R-472J - Related Products
More >>
1008R-471K API Delevan Inc., 470nH Unshielded Inductor 846mA 210mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-101K API Delevan Inc., 100nH Unshielded Inductor 728mA 230mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-681K API Delevan Inc., 680nH Unshielded Inductor 760mA 260mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-473J API Delevan Inc., 47µH Unshielded Inductor 120mA 10Ohm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-221K API Delevan Inc., 220nH Unshielded Inductor 1.055A 135mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-102J API Delevan Inc., 1µH Unshielded Inductor 685mA 320mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-680K API Delevan Inc., 68nH Unshielded Inductor 823mA 180mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-100K API Delevan Inc., 10nH Unshielded Inductor 1.562A 50mOhm Max Nonstandard, 1008R View
1008R-472J API Delevan Inc., 4.7µH Unshielded Inductor 334mA 1.35Ohm Max Nonstandard, 1008R View