0805CS-222EGTS
0805CS-222EGTS
Part Number0805CS-222EGTS
Detailed Description
0805CS-222EGTS - Product Attributes
Material - CoreCeramic
Inductance2.2µH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.7Ohm
Q @ Freq16 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)