0805CS-122EJTS
0805CS-122EJTS
Part Number0805CS-122EJTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0805CS-122EJTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5Ohm
Q @ Freq18 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)