0805CS-2N8EKTS
0805CS-2N8EKTS
Part Number 0805CS-2N8EKTS
Description CHIP INDUCTOR 2.7NH10% 800MA 0.0
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.8nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 60mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-2N8EKTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 2.8nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 800mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Q @ Freq 80 @ 1500MHz
Frequency - Self Resonant 7.9GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)