0805CS-391EGTS
0805CS-391EGTS
Part Number0805CS-391EGTS
Detailed Description
0805CS-391EGTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0805CS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance390nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5Ohm
Q @ Freq48 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant560MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)