0805CS-241EGTS
0805CS-241EGTS
Part Number 0805CS-241EGTS
Description CHIP INDUCTOR 240NH2% 350MA 1.0O
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 240nH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 1Ohm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-241EGTS - Product Attributes
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 240nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 350mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1Ohm
Q @ Freq 44 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 690MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)