USF1C101MDD1TD
USF1C101MDD1TD
Part NumberUSF1C101MDD1TD
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Detailed Description
USF1C101MDD1TD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerNichicon
SeriesUSF
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency200mA @ 100kHz
Impedance500 mOhms
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)