USF1C330MDD
USF1C330MDD
Part NumberUSF1C330MDD
Detailed Description
USF1C330MDD - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency80mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency160mA @ 100kHz
Impedance800 mOhms
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)