USF1C150MDD
USF1C150MDD
Part NumberUSF1C150MDD
Detailed Description
USF1C150MDD - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency35mA @ 120Hz
Impedance3.3 Ohms
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)