SPD74R-103M
SPD74R-103M
Part Number SPD74R-103M
Description FIXED IND 10UH 3.2A 49 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10µH Shielded Wirewound Inductor 3.2A 49mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
SPD74R-103M - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet SPD73(R),74(R) Series
Standard Package 1000
Manufacturer API Delevan Inc.
Series SPD74R
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.2A
Current - Saturation 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 49mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)