SPD62R-103M
SPD62R-103M
Part NumberSPD62R-103M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SPD62R-103M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesSPD62R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)