SDER041B-6R8MS
SDER041B-6R8MS
Part Number SDER041B-6R8MS
Description FIXED IND 6.8UH 1.7A 156MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Inductor 1.7A 156mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
SDER041B-6R8MS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet SDER041B Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series SDER041B
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7A
Current - Saturation 1.08A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 156mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)