S1812-683K
S1812-683K
Part NumberS1812-683K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1812 (4532 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1812-683K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)215mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.3Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant7.6MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)