S1812R-474J
S1812R-474J
Part NumberS1812R-474J
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1812 (4532 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1812R-474J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)91mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)