S1008R-182K
S1008R-182K
Part Number S1008R-182K
Description FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.8µH Shielded Inductor 435mA 600mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
S1008R-182K - Product Attributes
Datasheet S1008(R) Series Datasheet
Standard Package 500
Manufacturer API Delevan Inc.
Series S1008R
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 1.8µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 435mA
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 66MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9MHz
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)