S1008R-472K
S1008R-472K
Part NumberS1008R-472K
Detailed Description
S1008R-472K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1008R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)305mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)