RN142-1.4-02-27M
RN142-1.4-02-27M
Part NumberRN142-1.4-02-27M
Detailed Description
RN142-1.4-02-27M - Product Attributes
SeriesRN
PackagingTube
Number of Lines2
Inductance @ Frequency27mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1.4A
DC Resistance (DCR) (Max)500mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.303" L x 1.280" W (33.10mm x 32.50mm)
Height (Max)0.787" (20.00mm)