PTC15NH05-103A2020
PTC15NH05-103A2020
Part NumberPTC15NH05-103A2020
Detailed Description
PTC15NH05-103A2020 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.689" H (15.00mm x 17.50mm)