PTC15GV02-103A2020
PTC15GV02-103A2020
Part NumberPTC15GV02-103A2020
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTC15GV02-103A2020 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPTC15
Packaging-
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.276" H (15.00mm x 7.00mm)