PTB6053-2010APB103
PTB6053-2010APB103
Part NumberPTB6053-2010APB103
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTB6053-2010APB103 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTB
PackagingTray
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)