PTB6044-2010BPA103
PTB6044-2010BPA103
Part NumberPTB6044-2010BPA103
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTB6044-2010BPA103 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTB
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeDual
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)