PTB0143-2010BPB103
PTB0143-2010BPB103
Part NumberPTB0143-2010BPB103
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTB0143-2010BPB103 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTB
PackagingTray
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Base Part NumberPTB0143
PTB0143-2010BPB103 - Related Products
More >>
PTB0143-2010BPB103 Bourns Inc., 10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type, Pro Audio PTB View