PTA1543-2010CIB103
PTA1543-2010CIB103
Part NumberPTA1543-2010CIB103
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTA1543-2010CIB103 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard
Travel Range15mm
Size / DimensionRectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)