PSMN6R0-25YLB,115
PSMN6R0-25YLB,115
Part NumberPSMN6R0-25YLB,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-100, SOT-669
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PSMN6R0-25YLB,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C73A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.1mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1.95V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs19.3nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1099pF @ 12V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)58W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)