P1330R-182K
P1330R-182K
Part NumberP1330R-182K
Detailed Description
P1330R-182K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.95A
Current - Saturation1.18A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)48mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)