LPWI252010S1R5T
LPWI252010S1R5T
Part NumberLPWI252010S1R5T
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1008 (2520 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
LPWI252010S1R5T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerLittelfuse Inc.
SeriesLPWI
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeThin Film
Material - CoreMetal Composite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.8A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)