LPWI201610H2R2T
LPWI201610H2R2T
Part NumberLPWI201610H2R2T
Datasheet
Package / Case0806 (2016 Metric)
Detailed Description
LPWI201610H2R2T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerLittelfuse Inc.
SeriesLPWI
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.4A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)