LPWI201608S2R2T
LPWI201608S2R2T
Part NumberLPWI201608S2R2T
Datasheet
Package / Case0806 (2016 Metric)
Detailed Description
LPWI201608S2R2T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerLittelfuse Inc.
SeriesLPWI
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.9A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)