LPWI201610S2R2T
LPWI201610S2R2T
Part NumberLPWI201610S2R2T
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0806 (2016 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
LPWI201610S2R2T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerLittelfuse Inc.
SeriesLPWI
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeThin Film
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.7A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)