LPWI252010H1R0T
LPWI252010H1R0T
Part NumberLPWI252010H1R0T
Datasheet
Package / Case1008 (2520 Metric)
Detailed Description
LPWI252010H1R0T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerLittelfuse Inc.
SeriesLPWI
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.3A
Current - Saturation4.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)