HMLQ25201T-1R0MSR
HMLQ25201T-1R0MSR
Part NumberHMLQ25201T-1R0MSR
Datasheet
Package / Case1008 (2520 Metric)
Detailed Description
HMLQ25201T-1R0MSR - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesHMLQ25201T
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.7A
Current - Saturation4.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)53mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)