HMLQ20161B-1R0MDR
HMLQ20161B-1R0MDR
Part NumberHMLQ20161B-1R0MDR
Datasheet
Package / Case0806 (2016 Metric)
Detailed Description
HMLQ20161B-1R0MDR - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesHMLQ20161B
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±3%
Current Rating (Amps)3.4A
Current - Saturation3.85A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)