ECS-MPIL0530-1R5MC
ECS-MPIL0530-1R5MC
Part NumberECS-MPIL0530-1R5MC
Detailed Description
ECS-MPIL0530-1R5MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPIL0530
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)10A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)25mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)