ECS-MPIL0530-1R5MC
ECS-MPIL0530-1R5MC
Part Number ECS-MPIL0530-1R5MC
Description FIXED IND 1.5UH 10A 25 MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.5µH Shielded Molded Inductor 10A 25mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
ECS-MPIL0530-1R5MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet ECS-MPIL0530 Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer ECS Inc.
Series ECS-MPIL0530
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core -
Inductance 1.5µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)