ECS-MPI2520R1-4R7-R
ECS-MPI2520R1-4R7-R
Part NumberECS-MPI2520R1-4R7-R
Datasheet
Package / Case1008 (2520 Metric)
Detailed Description
ECS-MPI2520R1-4R7-R - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPI2520
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.6A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)