ECS-MPI4040R4-1R5-R
ECS-MPI4040R4-1R5-R
Part NumberECS-MPI4040R4-1R5-R
Detailed Description
ECS-MPI4040R4-1R5-R - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPI4040
PackagingCut Tape (CT)
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.9A
Current - Saturation6.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23mOhm
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)