ECS-MPI4040R4-1R0-R
ECS-MPI4040R4-1R0-R
Part NumberECS-MPI4040R4-1R0-R
Detailed Description
ECS-MPI4040R4-1R0-R - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)5.7A
Current - Saturation8.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17mOhm
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)