ECS-MPI4040R3-3R3-R
ECS-MPI4040R3-3R3-R
Part NumberECS-MPI4040R3-3R3-R
Detailed Description
ECS-MPI4040R3-3R3-R - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3A
Current - Saturation6.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60mOhm
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.073" (1.85mm)
ECS-MPI4040R3-3R3-R - Related Products
More >>
ECS-MPI4040R3-3R3-R ECS Inc., 3.3µH Shielded Inductor 3A 60mOhm Nonstandard, ECS-MPI4040 View