ECS-MPI4040R4-2R2-R
ECS-MPI4040R4-2R2-R
Part NumberECS-MPI4040R4-2R2-R
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-MPI4040R4-2R2-R - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.9A
Current - Saturation5.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)