ECS-MPI4040R4-6R8-R
ECS-MPI4040R4-6R8-R
Part Number ECS-MPI4040R4-6R8-R
Description FIXED IND 6.8UH 2.4A 91 MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Inductor 2.4A 91mOhm Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
ECS-MPI4040R4-6R8-R - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet ECS-MPI4040 Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer ECS Inc.
Series ECS-MPI4040
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.4A
Current - Saturation 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 91mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)