ECS-MPI4040R2-1R0-R
ECS-MPI4040R2-1R0-R
Part Number ECS-MPI4040R2-1R0-R
Description FIXED IND 1UH 4.6A 25 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Inductor 4.6A 25mOhm Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
ECS-MPI4040R2-1R0-R - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet ECS-MPI4040 Series Datasheet
Standard Package 4500
Manufacturer ECS Inc.
Series ECS-MPI4040
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.6A
Current - Saturation 8.9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 25mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)