ECS-MPI4040R3-4R7-R
ECS-MPI4040R3-4R7-R
Part NumberECS-MPI4040R3-4R7-R
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-MPI4040R3-4R7-R - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3500
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-MPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.3A
Current - Saturation4.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)92mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.073" (1.85mm)