ECS-2100AX-283.2
ECS-2100AX-283.2
Part NumberECS-2100AX-283.2
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-2100AX-283.2 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Oscillators
Datasheet
Standard Package40
ManufacturerECS Inc.
SeriesECS-2100X
PackagingBulk
Part StatusActive
Base ResonatorCrystal
TypeXO (Standard)
Frequency28.332MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Absolute Pull Range (APR)-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)46mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)