DHL-5R5D224GT
DHL-5R5D224GT
Part NumberDHL-5R5D224GT
Detailed Description
DHL-5R5D224GT - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerElna America
SeriesDHL
Packaging-
Part StatusActive
Capacitance220mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C