DHL-5R5D104T
DHL-5R5D104T
Part NumberDHL-5R5D104T
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
DHL-5R5D104T - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerElna America
SeriesDHL
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)40Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C