DHL-5R5D105T
DHL-5R5D105T
Part NumberDHL-5R5D105T
Detailed Description
DHL-5R5D105T - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance1F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)20Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C