CX0603MRX5R6BB224
CX0603MRX5R6BB224
Part NumberCX0603MRX5R6BB224
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0603 (1608 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CX0603MRX5R6BB224 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerYageo
SeriesX2Y®
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
CX0603MRX5R6BB224 - Related Products
More >>
CX0603MRX5R6BB224 Yageo, 0.22µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric), X2Y® View