160X07W103MV4T
160X07W103MV4T
Part Number160X07W103MV4T
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
160X07W103MV4T - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerJohanson Dielectrics Inc.
SeriesX2Y®
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.51mm)