CRM1206AFX-1R00ELF
CRM1206AFX-1R00ELF
Part NumberCRM1206AFX-1R00ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRM1206AFX-1R00ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRM-A
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)