CRM2010AFX-R100ELF
CRM2010AFX-R100ELF
Part NumberCRM2010AFX-R100ELF
Datasheet
Package / Case2010 (5025 Metric)
Detailed Description
CRM2010AFX-R100ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRM-A
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCRM2010
CRM2010AFX-R100ELF - Related Products
More >>
CRM2010AFX-R100ELF Bourns Inc., 100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film, CRM-A View